San Pascual Elementary School  Logo
Who We Are Cheer Team Code Club Math club Nature Club NGSS Club RoboGals TechXperts
General Info Calendar School Hours Wednesday Bulletins Cafe San Pascual Gear
Science Technology Engineering Center for the Arts @ Eagle Rock Theatre West Iridescent Accelerated Reader Cheer Team CODE Club Computerwisekids ETK - 6th - iPads for All L.A.'s Best After School Program Library Student Leadership Youth Services After School Program Instructional Technology Initiative (Formerly CCTP)
Staff
Volunteers
Ms. Solis' Class Ms. Brewer's Class Ms. Canal's Class Mr. Robert's Class Ms. Takeuchi's Class Mr. Vaca's Class Mrs. Choi's Class Ms. Yadegar's Class Mr. Fulbright's Class Mr. Miyake's Class Ms. Ballister's Class Ms. Pratt's Class Ms. Nakata's Class Mr. Russell's Class
ETK, TK, & Kindergarten

Administration

Principal

Paula Cordoba

 

Assistant Principal

Kevin Lowe

Office Staff

Administrative Assistant

Elvia Gutierrez

 

Maintenance

Plant Manager

Jose Rodriguez

Building and Grounds Maintenance

Mauricio Diaz

Support Staff

Adapted P.E.

Ginny Stemen

Community Representative

Sharon Akana

Computerwisekids

Luis Sanchez

Foster Youth Counselor

Janet Wong

Library Aide

Francisca Nunez

Music Teacher

Angela Olympia

Nurse

Victoria Pabon

Occupational Therapist

Alison Palphreyman

Orchestra

Jay Stolmack

Physical Therapist

Dorothy Doroin

PSA Counselor

Nicole Kasukabe Lee

Psychologist

Diana Eshom

Speech and Language

Kyoko Bristow

Theatre Arts (K-2)

Michael Ryther 

 

Staff

Award Winning Teachers

AFTER SCHOOL PROGRAMS

L.A.'s Best

Coordinator

Pedro Lemus

Program Supervisor

Joseemar Coreas

Program Workers

Lorelii Arroyo

Stephanie Barajas

 

 

Youth Services

Program Supervisor

Jacob Martinez

Ready-Set-Go

Program Supervisors

Kelsey Lamoureaux

Ximena Gil

Traveling Supervisor

Ricardo Tapia

Teaching Staff

ETK (Expansion Transition Kindergarten )

Maria Solis

TK/Kindergarten

Erika Canal

Kindergarten

Laura Brewer

Kindergarten

Doug Roberts

First grade

Erin Takeuchi

First grade

Derek Russell

Second grade   

Rene Vaca

Second / Third grade  

Peggy Choi

Third grade 

Josephine Yadegar

Fourth grade

Larry Fulbright

Fourth / Fifth grade

Daniel Miyake

Fifth grade

Ronna Ballister

Sixth grade 

Lynn Pratt

RSP (K-6)

Sharon Nakata

PE Teacher

Michael Muscare

Instructional Coordinator

   Lisa Quon Heinsen

Magnet Coordinator

Jason Trapp

 

Campus Aides

Theresa Corrales

Victor Orellana

Cafe

Food Service Manager

Annabelle S. Martinez

Food Service Worker

Christina Campbell

 

Teaching Assistants

Daniela Carranza

Ximena Gil

Lucy Haro

Valeria Haro

Kelsey Lamoureaux

Pedro Lemus

Nadia Montes

Lisette Morales

Victor Orellana

Marielyn Silva

Lupe Navarette - Special Education Assistant